Browse Month

kwiecień 2016

czystek do parzenia

Czystek lekarski – sensacyjne odkrycie ziołolecznictwa

Czystek lekarski to roślina, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna w naszym kraju ze względu na właściwości lecznicze. Zanim jednak zdecydujemy się na leczenie czystkiem, przyjrzyjmy się mu bliżej i poznajmy podstawowe właściwości.

Skąd pochodzi czystek?

Roślina ta występuje w Basenie Morza Śródziemnego. Ma ponad 50 odmian, a najbardziej popularne i wykazujące właściwości lecznicze pochodzą z Grecji. W naszym kraju czystek nie występuje naturalnie, może natomiast pochodzić ze specjalistycznych upraw.

Działanie lecznicze

Czystek lekarski został przebadany na obecność polifenoli, związków wykazujących silne działanie przeciwutleniające. Najprościej mówiąc hamuje rozwój wolnych rodników odpowiedzialnych m. in. za procesy starzenia i choroby nowotworowe. Przypisywane czystkowi cudowne właściwości i traktowanie go jako lekarstwo na wszelkie choroby nie jest słuszne. Roślina ta nie jest dokładnie znana badaczom i nie może stanowić podstawy terapii w wielu poważnych schorzeniach. Należy go traktować jako suplement diety i spożywanie skonsultować z lekarzem.

W jakiej formie spożywać czystek?

Cena czystka jest uzależniona od formy, w jakiej występuje. Najczęściej spożywana jest przez nas herbata z czystka, występuje on także w postaci tabletek i kapsułek zawierających wyciągi z tej rośliny. Ważne, by preparaty te pochodziły z pewnych źródeł i były zażywane zgodnie z zaleceniami.

Kwiatostan głogu – najlepszy na poprawę krążenia

Problemy z krążeniem stają się dolegliwością cywilizacyjną – siedzący tryb życia, nieregularne posiłki i zbyt mała aktywność fizyczna sprzyjają chorobom serca. Jeśli dołożymy do tego stres i życie w pośpiechu – jesteśmy na najlepszej drodze do zawału serca. Jakie są pierwsze objawy zaburzeń krążenia i jak można zapobiegać rozwojowi chorób związanych z pracą serca? Który środek jest najlepszy, by wspierać prawidłowe krążenie krwi?

Objawy zaburzeń krążenia

Zimne dłonie i stopy, kołatanie serca, nadciśnienie – to tylko niektóre z objawów zaburzeń krążenia. Kolejnym często występującym sygnałem jest drętwienie kończyn. Organizm o kłopotach daje nam znać na różne sposoby. Zazwyczaj na początku są to bardzo subtelne sygnały. Nie należy ich bagatelizować. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej.

Zioła na poprawę krążenia – kwiatostan głogu

W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są gotowe mieszanki zawierające liście melisy, kwiatostan głogu i szyszki chmielu. Najcenniejszą rośliną wspierającą pracę serca jest głóg. Wyciąg z głogu zawarty jest również w tabletkach i innych suplementach na serce i krążenie. Najlepiej jednak sięgnąć po taki głóg, jaki występuje w naturze, czyli po suszony kwiatostan głogu. Zioła na poprawę krążenia to najlepsze, co możesz zrobić dla siebie, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia lub cierpisz na nadciśnienie.

Cudowne właściwości zielonej herbaty matcha

Podczas gdy jeszcze niedawno nowością w naszych kubkach była latte, dziś świat oszalał na punkcie zielonej herbaty matcha. Wschodni specjał robi zawrotną karierę – jest uwielbiany przez miłośników slow life, dla których priorytetem jest zdrowy tryb życia, a także przez wszystkich, którzy szukają naturalnych środków wspomagających odchudzanie. Na półce ma go już niemal każdy szanujący się sklep ze zdrową żywnością.

Zastosowanie

herbata matchaZielona herbata matcha – co się kryje po tą tajemniczą nazwą? Okazuje się, że matcha to nic innego jak zielona herbata zmielona na delikatny puder. Proszek służy nie tylko do zaparzania naparu, ale może być również dodawany do innych produktów spożywczych, na przykład latte, czekolady, ciast – nadaje im wtedy charakterystyczny seledynowy kolor i oryginalny smak.

Właściwości zdrowotne

Herbata zielona matcha znana jest z tego, że niezwykle korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ma bowiem szereg właściwości leczniczych. Dostarcza mnóstwa mikroelementów oraz antyoksydantów, które są odpowiedzialne za walkę z wolnymi rodnikami. Matcha działa uspokajająco, oczyszcza krew, poprawia pamięć i koncentrację, a dzięki bogactwu w witaminy A i C wzmacnia odporność. Herbatę zieloną matcha poleca się osobom, które chcą zrzucić na wadze – matcha przyspiesza metabolizm i pozwala spalać kalorie nawet cztery razy szybciej. Japoński specjał jest również świetną alternatywą dla tych, którzy piją zbyt dużo kawy – pobudza, ale nie wywołuje takich skutków ubocznych jak kofeina, może być pita przez nadciśnieniowców.

Herbata z jaśminu – dlaczego warto po nią sięgać?

Jest smaczna, aromatyczna, a przede wszystkim zdrowa. Lecznicze właściwości herbaty jaśminowej docenić powinien każdy z nas. Dlaczego?

Lecznicze właściwości „cesarskiej perły”

jaśminowa herbata long zhuO tym, jak wspaniały wpływ ma na ludzkie zdrowie herbata jaśminowa, doskonale wiedzą mieszkańcy Chin. Napój ten od wieków jest tu z powodzeniem stosowany jako naturalny lek na wiele przypadłości. Herbata ta, dawniej zarezerwowana tylko dla chińskiej arystokracji, dziś jest znana i ceniona na całym świecie. Z jakich względów?

Ochrona przed wolnymi rodnikami to podstawa

Wolne rodniki są jednym z największych wrogów ludzkiego organizmu. To one przyczyniają się do problemów z nowotworami oraz z przedwczesnym starzeniem się. Jaśminowa herbata, dzięki substancjom zwalczającym wolne rodniki, staje się zatem cennym wsparciem dla każdego miłośnika zdrowego życia i młodego wyglądu.

Ochrona dla skóry

Picie herbaty jaśminowej może pomóc i tym, którzy mają problemy ze skórą. Jaśmin jest ceniony głównie wśród tych, którzy często borykają się ze stanami zapalnymi skóry lub są wyjątkowo podatni na problemy związane z oparzeniami słonecznymi.

Zdrowie i harmonia-jaśmin dla zapracowanych

Z jaśminowej herbaty warto też korzystać ze względu na kondycję psychiczną. Dzięki niej łatwiej jest zachować równowagę umysłową, zmniejsza się też ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią oraz koncentracją.