Browse Month

sierpień 2016

Dla kogo yerba mate?

Jeśli interesujesz się swoim ciałem, chcesz dostarczać do organizmu wyłącznie dobre składniki odżywcze, zdrowo się odżywiasz i chciałbyś także pić zdrowe napoje, a jednocześnie rano czujesz znużenie, pogoda Cię dobija, to yerba mate jest wręcz stworzona dla Ciebie.

yerba i tykwaJest mnóstwo publikacji o dobroczynnych właściwościach Yerba Mate – zaparzony susz (zwłaszcza pity z tradycyjnej tykwy) ma właściwości antyoksydacyjne, zapobiega nowotworom, leczy z otyłości, a dodatkowo znosi znużenie fizyczne i psychiczne. Ponad to – doskonale smakuje, a dzięki wielu dodatkom smakowym (trawa cytrynowa czy guarana) każdy może dobrać coś idealnego dla siebie. Czasem ciężko uwierzyć, że zwykły susz z ostrokrzewu paragwajskiego może dla człowieka działać tyle dobrego.

Wspomniana tykwa do Yerba Mate to nic innego, jak specjalne naczynie wykonane z owoców tykwy. Do naczynia tego wsypuje się znacznie więcej suszu niż w przypadku herbaty (mniej więcej 2/3 objętości naczynia), a następnie całość zalewa się gorącą, ale nie wrzącą wodą. Zaparzony susz unosi się ku górze naczynia, dlatego warto zaopatrzyć się w bombilę – specjalną rurkę zakończoną sitkiem, która umożliwia picie yerby.

Jeśli jeszcze się nie przekonałeś, to wiesz, że udowodnione zostało, że Yerba Mate pomaga w przetrwaniu w klimacie zimnym i wilgotnym, czyli na przykład podczas takiej naszej typowej polskiej jesieni.

Herbatka na krążenie – sekrety głogu

Natura darzy nas wielkim bogactwem w postaci ziół i roślin, które zawierają lecznicze składniki. Coraz częściej sięgamy po to co ekologiczne i naturalne. W wielu chorobach możemy wspomagać nasz organizm mieszankami ziół, które zakupimy w aptekach czy sklepach zielarskich. Możemy również sami przygotować napary i syropy według sprawdzonych przepisów. Zioła na krążenie są bardzo chętnie stosowane.

Głóg a krążenie krwi

Wśród ziół na krążenie  znajdziemy  kwiatostan i owoce głogu. Wyciąg z głogu ma pozytywny wpływ na działanie układu krwionośnego, chroni serce, tętnice i normuje ciśnienie krwi. Badania wykazują, że po dłuższym stosowaniu preparatów z głogu, następuje poprawa kondycji organizmu, jego wydolności. Nie ma żadnych działań ubocznych. Wyciąg z głogu jest pomocny w wielu chorobach serca np.: miażdżycy, choroby wieńcowej, nadciśnienia.

Właściwości głogu

Przede wszystkim zawiera dużą ilość flawonoidów i procyjanidów. Działają one rozkurczowo na naczynia krwionośne, ułatwiają przez to dopływ utlenionej krwi do serca. Procyjanidy obniżają ciśnienie krwi. Głóg zawiera również pektyny, sole mineralne, aminy i wiele innych pożądanych związków.

Preparaty zawierające wyciąg z głogu

venoforton - zioła na krążenieW aptece można dostać wiele produktów na bazie głogu. Mogą występować w formie tabletek, kapsułek jako suplementy diety, lub też np.  w formie cukierków. Dostępne są również nalewki, gdzie głóg jest jednym ze składników. Zakupić można  mieszanki ziołowe do parzenia naparów. Wiele osób samodzielnie przygotowuje napary i nalewki. W maju zbiera się świeżo rozkwitnięte kwiaty głogu, natomiast jesienią owoce.