Browse Month

Wrzesień 2016

Odchudzanie dzięki yerba mate

Dobroczynny wpływ herbat yerba mate na odchudzanie został kilka lat temu potwierdzony eksperymentem na kilkudziesięciu ochotnikach. Uczestników projektu podzielono na dwie grupy, a następnie obu grupom podawano odmienne rodzaje substancji: yerba mate zmieszaną z guaraną albo placebo. Na efekty nie trzeba było długo czekać: członkowie grupy przyjmującej mate zrzucili nawet 6 kg w ciągu 5 tygodni, pozostali zaś – najwyżej 2 kg.

yerbaSkąd taki świetny wpływ na odchudzanie yerba mate? Warto wiedzieć przede wszystkim, że napar ów posiada moc oczyszczania organizmu ludzkiego z toksyn. Pozbywając się szkodliwych substancji, mamy więcej energii i czujemy się bardziej pobudzeni (ten ostatni aspekt również wiąże się zresztą z działaniem mate). Ponadto, wspomniany napój znany jest ze swojego wpływu na receptory układu pokarmowego, znajdujące się przede wszystkim w jelicie grubym. Receptory te, po wypiciu przez nas mate, wysyłają do mózgu informację o sytości. Wprowadzamy zatem mózg odrobinę w błąd, co w tym wypadku jest dla nas bardzo pożądane: przez jakiś czas nie musimy myśleć o jedzeniu.

Wpływu yerba mate na odchudzanie nie można oczywiście przeceniać – nic nie zastąpi sensownych nawyków żywieniowych i regularnych ćwiczeń. Jeśli jednak planujemy odchudzanie yerba mate z pewnością okaże się naszym sprzymierzeńcem.

Zastosowanie herbaty z catuaby

Catuaba jest środkiem wytwarzanym z kory drzewa Trichilia catigua, rosnącego w Brazylii. Mieszkańcy tego kraju stosują ją już od dawna, jakiś czas temu przywędrowała także do Europy. Jej właściwości sprawiają, że uważa się ją za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków – z tego powodu w Brazylii funkcjonuje nawet popularne powiedzenie, że do sześćdziesiątki mężczyzna płodzi dzieci, a później robi to za niego catuaba.

Środek ten dostępny jest zasadniczo w trzech postaciach: w proszku, w tabletkach oraz w formie herbaty catuaba. Szczególnie ta ostatnia zyskuje sobie wielu zwolenników, nie tylko ze względu na swoje główne zastosowanie, ale także z uwagi na walory smakowe.

catuabaSama kuracja powinna trwać ok. dwóch tygodni, w tym czasie pije się 2-3 filiżanki catuaby dziennie. Później się ją odstawia, ale w razie potrzeby cały cykl można powtarzać.

Herbata z catuaby stosowana bywa jednak nie tylko w wypadku problemów z potencją. Opisywany jest jej pozytywny wpływ na ogólną sprawność mózgu: catuaba poprawia koncentrację, znosi zmęczenie, dostarcza energii, można jej używać nawet jako środka przeciwbólowego. Co ciekawe, przeprowadzono badania, z których wynika, że picie herbaty z catuaby może hamować rozprzestrzenianie się wirusa HIV.

Jak leczyć depresję?

naparstnicaNiewątpliwie, osoby z depresją chętnie podjęłyby się każdego leczenia, byleby tylko pozbyć się tej odbierającej chęć do życia choroby. Niestety, wciąż nie ma metody, która gwarantowałaby całkowite wyleczenie. Tym nie mniej, medycyna, tradycyjna, ale również i alternatywna, nie jest bezradna.

Poprawa pracy mózgu
Generalnie, za depresję odpowiedzialny jest nasz mózg. Oczywiście, czasami depresję mogą wywołać jakieś wydarzenia życiowe, jednakże, ażeby faktycznie depresja wystąpiła trzeba mieć do tego specjalne predyspozycje, a sama choroba jest objawem nieprawidłowej pracy mózgu.

Najczęściej chodzi po prostu o to, że pewne obszary naszego mózgu, przede wszystkim te odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia i aktywność życiową, nie są wystarczająco pobudzone. Ażeby więc je pobudzić stosuje się różne leki.

Jakie leki stosować na depresję?
Wydaje się, że dopóki nasz stan nie jest bardzo ciężki nie musimy się konsultować z lekarzem. Wystarczy, że kupimy w aptece leki ziołowe, które sprzedawane są bez recepty. Stosowanie leków ziołowych jest bezpieczne, dlatego konsultacja z lekarzem nie jest konieczna. W cięższych stanach konieczne jest zażywanie leków przepisywanych w gabinecie lekarskim przez psychiatrę.