Miód manuka w służbie zdrowia i urody

Historia stosowania miodu do celów leczniczych sięga tysiące lat wstecz. Biorąc pod uwagę, że jest to jedna najskuteczniejszych naturalnych substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych, nie powinny nas zaskoczyć doniesienia, że wielu archeologów twierdzi, iż podczas wykopalisk w grobach egipskich rodzin królewskich odkryli nieskażony miód od tysięcy lat ukryty w ówczesnych naczyniach.

przykładowy słoik z miodem manukaObecnie miody są bardzo często stosowane jako świetny słodzik do herbaty. Oprócz poprawiania smaku, miód w herbacie ma również właściwości zdrowotne. Jednak ze względu na uprzemysłowienie, współcześnie dostępny miód często nie jest taki jak kiedyś. Podobnie jak większość rzeczy już nie wszystkie miody są sobie równe. Do wartych uwagi odmian zaliczyć można miody manuka. Choć cena miodu manuka importowanego z Nowej Zelandii lub Australii jest nieco wyższa od miodów rodzimej produkcji, jest on warty wypróbowania ze względu na swoje silne właściwości. Ocenia się bowiem, że jest on około czterokrotnie bogatszy w cenne składniki od innych odmian miodów.

Z tego powodu jest on z chęcią wykorzystywany jako środek kosmetyczny. Spożywany codziennie miód manuka ma działanie eliksiru, który dodaje energii i poprawia jakość życia. Ze względu na jego bogate właściwości odżywcze, zwiększa on witalność i dodaje młodzieńczej energii. Wiadomo też, że poprawia on wygląd skóry i jej strukturę. Można zastosować go jako dodatek do swojego ulubionego szamponu lub maski do włosów, aby zwiększyć ich połysk. Rzecz jasna osoby uczulone na pszczoły powinny zasięgnąć porady lekarza przed spożyciem miodu lub zastosowaniem go w swoim rytuale pielęgnacyjnym.