miód

Zawartość miodu gryczanego

Pola z gryką stanowią świetne pastwiska dla pszczół, które potrafią stworzyć coś, co również jest wartościowe dla człowieka, a mianowicie miód gryczany. Odznacza się on ciemną barwą, a im miód ciemniejszy, tym zawiera więcej cennych składników. Jakie właściwości wykazują miody gryczane?

Zawartość miodu gryczanego

Miody gryczane zawierają bogactwo soli mineralnych takich jak fosfor, żelazo czy magnez, ale także rutynę, która jest składnikiem soku roślinnego gryki. Rutyna zapewnia elastyczność i przepuszczalność naczyń krwionośnych, więc miód gryczany jest szczególnie polecany osób starszym, które borykają się z dolegliwościami układu naczyniowo-sercowego. Miody te wzmacniają także odporność organizmu oraz zawierają pierwiastki takie jak krzem, wanad, cynk i miedź. Żelazo zawarte w miodzie wielokwiatowym jest bardzo dobrze przyswajalne, więc stosuje się go w leczeniu anemii.

Miody wielokwiatowe stosuje się także przy chorobach układu oddechowego, ponieważ wykazują działanie bakteriostatyczne i przeciwnowotworowe. Działa przeciwzapalnie i łagodzi objawy kaszlu, ułatwiając wydalanie gromadzącej się podczas choroby flegmy. Cena miodu gryczanego waha się od 20-30 złotych za pół kilograma.