Problem zimnych stóp. Jakie są jego przyczyny?

Uczucie zimnych stóp to objaw, który pojawia się niezależnie od zimnej czy ciepłej pory roku, lub ogólnej temperatury panującej w pomieszczeniu. Bardzo często doskwiera większości osób, niezależnie od wieku oraz tego czy jest się kobietą czy mężczyzną. Na nic zdają cię grube skarpety, a moczenie stóp w ciepłej wodzie, na dłuższą metę również nie przynosi rezultatów. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny występowania zimnych stóp

Chłodne stopy zazwyczaj nie stanowią żadnego powodu do zmartwień, ponieważ może mieć na nie wpływ wysoka i szczupła sylwetka. Istnieje również wiele chorób, o których zimne stopy (https://www.lekinatury.pl/pl/ziolowe-porady/krazenie/ziola-na-zimne-stopy.html) mogą świadczyć, ale jeśli oprócz występowania chłodnych stópek nie pojawiają się żadne inne objawy współistniejące, które mogą niepokoić, nie ma powodów do obaw.

Najczęstszą przyczyną występowania „mroźnych” stóp jest zwyczajnie palenie papierosów. Nikotyna wpływa na zwężanie się naczyń krwionośnych, co w efekcie przekłada się na temperaturę stóp. Kolejnym bodźcem wpływającym na szerokość naczyń krwionośnych, jest stres. Ten niestety jest nieunikniony, ponieważ każdy człowiek codziennie jest narażony na odczuwanie silnych emocji. Emocje te pobudzają organizm do wzmożonej produkcji katecholaminy (inaczej adrenaliny, dopaminy i noradrenaliny), co niestety oddziałuje na stopy i reguluje ich temperaturę.

Sposoby na zimne stopy

Jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie z zimnymi stopami jest odpowiednia ilość ćwiczeń, które powinny wejść do codziennego rytuału dnia. Ćwiczenia te przyspieszają cyrkulację krwi, zatem warto zacząć dzień od porannej gimnastyki. Przerwy na ruch są niezmiernie ważne w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia.

Chodząc po domu szczególnie powinno unikać się spacerowania na boso. Owszem, jest to wygodne i pozwala stopom „pooddychać”, ale jednocześnie naraża je na utratę ciepła. Można również wspomóc się masażem wykonywanym za pomocą akcesoriów przeznaczonych do masażu stóp. Zazwyczaj są to wałki dostępne w zarówno w aptekach, jak i w zwykłych drogeriach. Niezwykle pomocne mogą okazać się maści rozgrzewające, które również warto mieć na uwadze.

Dość nietypową metodą na radzenie sobie z zimnem stóp jest naprzemienne moczenie ich w ciepłej i zimnej wodzie. Taki zabieg poprawia krążenie, co jest istotnie ważne w przypadku posiadania zimnych stóp. Dodatkowo można stosować ciepłe kąpiele z dodatkiem odrobiny olejków rozgrzewających, np. z rozmarynu lub kamfory.

W momencie, kiedy żaden z wyżej wymienionych sposobów na radzenie sobie z zimnymi stopami, nie pomógł, warto skonsultować się z lekarzem.