Naturalne sposoby na problemy z trawieniem

Uporczywe bóle brzucha, bolesne wzdęcia i ciągłe gazy to typowe objawy problemów z trawieniem. Aby się z nimi uporać, nie trzeba zmieniać całej swojej diety. Wystarczy wprowadzić do niej kilka zdrowszych produktów, takich jak jarmuż czy koper włoski, aby raz na zawsze zapomnieć o biegunkach, zaparciach i innych nieprzyjemnych dolegliwościach.

Powolne jedzenie

O dziwo problemy z trawieniem bardzo często nie wynikają wcale z samej jakości czy rodzaju pożywienia, a z tego, jak to pożywienie się przyjmuje. Przeciętny człowiek robi to bowiem – niestety – w pośpiechu. Jedząc w szybkim tempie, jednocześnie połyka spore ilości powietrza, co przekłada się na późniejsze problemy z wzdęciami i uczuciem przelewania się w brzuchu. Rozwiązanie? Wolne jedzenie. Warto starać się powoli przeżuwać każdy kęs i rozkoszować się porą posiłku.

Uspokajające napary

W przypadku niestrawności, zaparć i wzdęć natychmiastowym ratunkiem okaże się ziołowy napar z kopru włoskiego. W tej roślince występuje bowiem spora ilość specjalnego olejku, który pobudza do pracy żołądek i wątrobę, mobilizując te narządy do zwiększenia produkcji żółci i soku żołądkowego, czyli substancji odpowiadających za trawienie pokarmów. Osoby, które często mają problemy ze wzdęciami i zaparciami, mogą pić taki koper włoski nawet do trzech razy dziennie, za każdym razem sięgając po niecałą szklankę zaparzonego wcześniej naparu.

Zielenina na talerzu

Bywa też i tak, że przyczyna problemów z trawieniem leży niestety w samej diecie. Jeżeli brakuje w niej błonnika, nic dziwnego w tym, że później trzeba męczyć się na toalecie. Najlepszym uzupełnieniem tej substancji będą zielone warzywa. Warto więc skorzystać z jarmużu (tu), szpinaku, ale też i różnych odmian kapust czy najzwyklejszej sałaty. Błonnik sam w sobie nikomu nie będzie jednak w stanie pomóc, bo musi być on połączony ze spożywaniem zwiększonej ilości wody. W przeciwnym wypadku doprowadzi on do jeszcze cięższego zapchania jelit. Błonnik działa, ale tylko w połączeniu z płynami.