jak zrobić tatar ze śledzia

Jak przyrządzić klasyczny tatar ze śledzia?

Ryby są nieodłącznym elementem zdrowej diety. Powinniśmy je spożywać przynajmniej raz w tygodniu. Śledź to ryba bardzo popularna i często goszcząca na polskich stołach. Najczęściej serwujemy je w oleju lub occie. Jeżeli chcemy, aby nasz tatar ze śledzia posiadał bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych to warto zdecydować się na surowe, młode matiasy. W przypadku trudności z dostępnością śmiało możemy wykorzystać filety z zalewy octowej lub olejowej. W jaki sposób przygotować klasyczny tatar ze śledzia?

Dlaczego warto jeść śledzie?

Śledź to gatunek ryby morskiej. Śledzie to bogate źródło kwasów Omega-3, które należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie dzięki ich obecności, w naszym organizmie ulega poprawie profil lipidowy. Zły cholesterol jest zastępowany dobrym, dzięki czemu wspomagamy układ krwionośny i działamy kardioprotekcyjnie. Śledź to również skarbnica witamin. Obecne są w nim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A, D i E. Witaminy te również wykazują działanie przeciwmiażdżycowe a ponadto wzmacniają kości, wzrok oraz naturalną odporność organizmu.

tatar ze śledzia przepis

Tatar ze śledzia – sposób przygotowania

Tatar ze śledzia to przepis bardzo prosty do wykonania. Tak jak zostało to już wcześniej wspomniane, do przygotowania tatara będziemy potrzebowali filetów śledziowych. Dobrze, jeżeli uda nam się dostać świeże filety pochodzące od młodych matiasów. Jeżeli nie, to śmiało możemy wykorzystać filety w zalewie. Składnik jakie będziemy potrzebowali to:

  • 5 sztuk filetów śledziowych,
  • 1 ogórek kiszony,
  • 1 cebula (może być czerwona),
  • kilka gałązek pietruszki,
  • 1 łyżeczka musztardy francuskiej,
  • kilka gałązek kopru włoskiego,
  • 1 łyżka oleju,
  • sól,
  • pieprz,
  • opcjonalnie można dodać kilka grzybków marynowanych.

Sposób przygotowania:

Aby sporządzić klasyczny tatar ze śledzia to powinniśmy drobno posiekać filety śledziowe, cebulę oraz ogórka kiszonego. Jeżeli chcemy, możemy również posiekać grzybki marynowane. Przekładamy wszystko do miski. Dodajemy drobno posiekaną natkę pietruszki i kopru. W szklance mieszamy olej oraz musztardę. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Łączymy wszystko w misce i dokładnie mieszamy. Tatar jest już gotowy. Teraz wystarczy przełożyć go na talerz, możemy użyć np. kubka, aby uzyskać ładny okrągły kształt. Tatar możemy ozdobić kilkoma listkami pietruszki oraz cieniutkimi plasterkami czerwonej cebuli.