szum w uszach

Szum w uszach – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Szum w uszach jest uciążliwym problemem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi. Jest to sygnał dźwiękowy, który pojawia się w uszach lub w głowie i nie pochodzi z zewnętrznego źródła dźwięku. Szum w uszach może być odczuwany jako dzwonienie, szumienie, buczenie, syczenie lub pisk.

Przyczyny szumu w uszach

Istnieje wiele przyczyn szumu w uszach, ale najczęściej jest on spowodowany uszkodzeniem słuchu. Inne przyczyny to m.in. choroby układu krążenia, choroby neurologiczne, urazy czaszkowo-mózgowe, nadmierne narażenie na hałas, a także niektóre leki.

Objawy szumu w uszach

Objawy szumu w uszach mogą być różne, w zależności od przyczyny i intensywności szumu. Mogą to być m.in. zawroty głowy, bóle głowy, problemy ze snem, problemy ze słyszeniem, a także problemy emocjonalne, takie jak lęk czy depresja.

szum w uszach

Sposoby leczenia szumu w uszach

Leczenie szumu w uszach zależy od przyczyny i intensywności szumu. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana stylu życia, takie jak zmniejszenie narażenia na hałas, zrezygnowanie z palenia czy unikanie kofeiny. W innych przypadkach konieczna jest farmakoterapia lub terapia behawioralna.

W przypadku leków bez recepty na szumy uszne i zawroty głowy warto wspomnieć o preparatach zawierających ginkgo biloba, który uważany jest za skuteczny w łagodzeniu szumów usznych. W Polsce dostępne są także specjalistyczne preparaty lecznicze, takie jak Tanakan czy Tebonin, które również zawierają ginkgo biloba.