melisa

Różne zastosowania melisy lekarskiej

Melisa lekarska jest popularnym, powszechnie występującym ziołem, które zazwyczaj kojarzone jest z leczeniem nerwic, bólów głowy, migren czy zaburzeń snu. Rzeczywiście, napar z melisy w przypadku występowania tych chorób może okazać się bardzo skuteczny, może też wspomagać leczenie farmaceutykami. Warto jednak poznać także inne dobroczynne działanie melisy lekarskiej, o których być może do tej pory nie mieliśmy pojęcia.

Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe zastosowanie melisy lekarskiej

Dzięki takim właściwościom można stosować melisę w przypadku walki z opryszczką- w aptece znajdziemy preparaty na tę przypadłość zawierające wodne wyciągi z liści melisy taniny oraz kwasy fenolowe. Melisa może pomóc nam także w przypadku chorób dziąseł i występującego w jamie ustnej stanu zapalnego. Dodatkowo napar z melisy skutecznie może łagodzić bóle miesiączkowe, wspomaga także leczenie wrzodów żołądka. Jednym słowem – warto sięgnąć po to popularne zioło.

Wykorzystanie działania melisy lekarskiej w kosmetologii

Dobroczynne właściwości melisy są wykorzystywane chociażby w szamponach do włosów szybko przetłuszczających się. Ekstrakt z melisy może być także składnikiem kremów nawilżających, które dedykowane są skórze wyjątkowo wrażliwej.