Yerba mate – co to jest i w jaki sposób działa?

Yerba mate to ziele, które pozyskuje się z suszonych liści i łodyżek z drzewa należącego do rodziny ostrokrzewów. Czasem można zaparzyć świeże liście. Napój przyrządzony z tychże liście posiada właściwości silnie pobudzające i orzeźwiające, a także prozdrowotne. Można ją kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, jak i wszystkie niezbędne akcesoria do jej prawidłowego zaparzania – ich wybór jest ogromny. Na smak i działanie, wpływ ma odpowiednia technika parzenia, gdzie najważniejsza jest temperatura oraz czas parzenia. 

W Ameryce Południowej spożywanie napoju oraz jego przygotowanie, stanowi rytuał chętnie i powszechnie praktykowany. W Polsce jeszcze nie jest tak znany, ale z każdym rokiem, coraz więcej ludzi przekonuje się do niego. 

Yerba mate: działanie

Herbata yerba mate ma działanie silnie pobudzające, orzeźwiające, wprawia w dobry nastrój a także wyostrza zmysły. W odróżnieniu od kawy, susz pozyskany z paragwajskiego drzewa – nie wypłukuje magnezu z organizmu ale wręcz go dostarcza. Oprócz tego, zawiera potas, mangan oraz witaminy A, C, E i z grupy B. Yerba mate ponad to, stanowi bogactwo antyoksydantów o działaniu przeciwzapalnym. 
Natomiast jej pobudzające właściwości, związane są z zawartością kofeiny, teiny, mateiny, teobrominy oraz teofiliny. W różnych rodzajach yerby, waha się zawartość tych substancji od 0,7 do 2%. 
Poszczególne odmiany herbaty yerba mate różnią się od siebie sposobem przygotowywania liści (głównie są suszone, ale można je także piec i wędzić), słodyczą oraz strukturą liścia.